Jdi na obsah Jdi na menu
 


Házená se hraje na hřišti o rozměrech 20×40 metrů. Je rozdělené na dvě poloviny, z nichž v každé je vyznačené brankoviště, které je vzdálené od branky 6 metrů. V brankovišti se smí pohybovat pouze brankář. Každé družstvo se většinou skládá z 14 hráčů, přičemž hry se v jednom okamžiku účastní pouze 7 hráčů. Cílem je dopravit míč do branky protivníka. Hraje se na dva poločasy po 30 minutách (u hráčů 12-14 let věku po 25 minutách a u hráčů 8-12 let věku po 20 minutách) oddělených desetiminutovou přestávkou.

Brankoviště má poloměr 6 m. Za hrubý faul na hranici brankoviště se nařizuje trestný hod ze vzdálenosti 7 m (tzv. sedmička).Běžný faul a jiné porušení pravidel je trestáno 9m hodem (tzv. devítka). Hráči se střídají ve hře hokejovým způsobem. Za hrubý faul následuje varování žlutou kartou, při opakovaném hrubém faulu vyloučení na dvě minuty. Rozhodčí také může hráče vyloučit i bez předchozího varování. Po třetím vyloučení je hráč současně diskvalifikován do konce zápasu.

V České republice se v současné době nejvyšší mužská soutěž nazývá extraliga. Ženy hrají společně se slovenskými družstvy Interligu, která v mužském provedení už zanikla. Posledním vítězem extraligy (v roce 2009) se stalo družstvo HCB Karviná.

V dosavadní historii české, respektive československé klubové mužské házené je nejúspěšnějším klubem Dukla Praha. Získala 30x titul mistra republiky, 6x Český pohár a především v letech 1957, 1963 a 1984 se Dukla stala vítězem Poháru mistrů evropských zemí.

Největším úspěchem Československé reprezentace bylo vítězství na mistrovství světa v roce 1967. Československé reprezentaci se připisuje i autorství tzv. trháku, tj. rychlého protiútoku jednoho nebo více hráčů.

www.svaznarodnihazene.cz --> oficiální stránky národní házené

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

špatnej odkaz

(Honza, 4. 12. 2013 10:29)

Dole máte odkaz na národní házenou, což je úplně jiný sport.